Engine Failure Makes Engineers Great: Redundancy

en flag
fr-CA flag
zh flag
fr flag
de flag
it flag
id flag
ja flag
ko flag
pl flag
ru flag
es flag
th flag

Podsumowanie

20 lutego 2021 roku samolot Boeing 777 stracił silnik podczas lotu nad Kolorado. Awaria silnika była katastrofalna i mogła doprowadzić do setek zgonów. Samolot wylądował bezpiecznie w Denver. Ta awaria podkreśla wielkość inżynierów.

Oto link do historii o tej awarii Boeinga 777 [QR]

Jesteś idiotą, inżynierowie spowodowali tę porażkę.

To stwierdzenie jest częściowo prawdziwe, ponieważ prawdopodobnie wystąpi awaria inżynieryjna odpowiedzialna za tę awarię silnika. Jednak to inżynieria uratowała życie w tym samolocie (i pilotów i załogi też!).

Co to jest redundancja?

Niezależnie od tego, czy taki duży samolot ma dwa silniki, czy cztery silniki, samoloty te są przeznaczone do pracy z brakującym silnikiem. Ta zasada inżynierii nazywa się redundancją. Redundancja jest wtedy, gdy produkt jest przeznaczony do pracy nawet po awarii komponentu.

W przypadku samolotu, gdy silnik jest wyłączony, a moc jest teraz nierównomiernie rozłożona, inżynierowie z pewnością uwzględnili ten spadek mocy i nierównomierny rozkład ciągu w samolocie. Rezultatem tej inżynierii jest bezpiecznie wylądowany samolot w Denver.

Gdzie jeszcze jest redundancja?

Jeśli pracujesz teraz w budynku lub jedziesz spiralą w górę w garażu, rozejrzyj się dookoła — kolumny, które widzisz, są wykonane tak, aby obciążały więcej niż teraz. Jeśli kolumna nie powiedzie się w jednym z tych scenariuszy, pozostałe kolumny w sąsiednich wnękach są zaprojektowane tak, aby przyjąć dodatkowe obciążenie, aby zapobiec całkowitemu zawaleniu budynku. Można to również zobaczyć w swoim kondominium lub biurowcu z tyłu — jak myślisz, do czego służy ten generator? To zasilanie zapasowe, prawda? Nadmiarowy zasilacz w przypadku utraty zasilania.

Najlepszy dzień w ich życiu

Pasażerowie i inżynierowie związani z tym lotem mieli najlepszy dzień w swoim życiu. Tak, masz rację, wielu z tych pasażerów będzie na zawsze zranionych i już nigdy nie będzie w stanie wejść do samolotu. I tak, są inżynierowie, którzy są głową w ręce w domu na kanapie, zdenerwowani, bo być może ich błąd terroryzował pasażerów samolotów.

Ale gwarantuję ci to. Są pasażerowie, którzy mają piątkę, bo żyją i przypomniano im, jak cenne jest życie. Nienawidzę tego mówić, ale dziś są też inżynierowie piątki, ponieważ ich przewidywalność i sprawność techniczna zapewniły, że awaria silnika #2 uniknęła tego, co mogło być jednym z najciemniejszych dni Ameryki w komercyjnym locie i śmierci.

Moja historia

Hamulec łapkowy to redundantny układ hamulcowy — jest w dźwigach. Jest to redundantny układ hamulcowy w miejscu, gdy wysięgnik jest podnoszony z ziemi. Nie mieliśmy hamulca łapowego w pracy, na której byłem, a boom rozbił się o ziemię. Było to spowodowane błędem operatora.

Na koniec, wyrazy współczucia dla pasażerów, załogi i inżynierów zaangażowanych w ten wypadek. Jestem pewien, że wielu z nich jest na stałe blizny od emocjonalnego roller coaster dzisiaj i na nadchodzących latach. Jednak miałem wypadek w 2016 roku, który umieścił mnie na wózku inwalidzkim przez 3 miesiące. Dzień tego tragicznego wypadku był dla mnie, patrząc wstecz, jeden z najlepszych dni w moim życiu — żyję i chodzę.

Pracuj bezpiecznie!